Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
SAVATAGE pomalu upadají v zapomnění. S přelomem tisíciletí se rozutekli do svých vlastních projektů. Jejich hudba, která vzešla z klasického heavy metalu, ale kterou vytvarovali do svébytné podoby, žije dál. Ve své klasické sestavě se už pochopitelně nikdy nepředstaví, ale ve své druhé nejsilnější sestavě (tj. z alb „Dead Winter Dead“/„The Wake Of Magellan“) se měli letos po více jak dvou dekádách sejít znovu ve studiu a natočit nové album. Jak to dopadne, již není předmětem tohoto textu. Odkazu SAVATAGE se chytli mnozí, s větší či menší mírou inspirace. Za jedno takové uskupení lze považovat německou kapelu DAWN OF DESTINY (na starších albech). U nich se dá mluvit spíš o mírné inspiraci, mají vlastní výrazovou tvář a na současné německé scéně jde o jednu z těch zajímavějších kapel, byť ne příliš známých. Pro ně je hlavním skladatelem basista (kytarista, klávesák…) Jens Faber.
Jens Faber a bubeník Philipp Bock rozjeli v roce 2020 nový projekt – LEGIONS OF THE NIGHT. Rok 2020 byl vůbec pro hudební scénu významný. Někteří vyhořeli, jiní zase zplodili malé „koviďáčky“. LEGIONS OF THE NIGHT je takový „koviďáček“, který však vytrval a nyní vychází již třetí album. Cílem tohoto projektu bylo zřejmě vytěžit z odkazu SAVATAGE více pro vlastní hudbu. K tomu bylo potřeba ulovit nějakého toho Zacharyho. Tím se stal Henning Basse (METALIUM a mnoho dalších), který má dostatečně plný a zároveň trochu nakřáplý hlas (kteroužto podmínku zpěvačka Jeanette Scherff z domácí kapely nesplňuje).
LEGIONS OF THE NIGHT však nejsou lacinou kopírkou svých vzorů. Jejich hudba je chimérou mezi odkazem ranných „Olivovců“ a současnou epic/power metalovou scénou (hlavně tou německou). Jens Faber jako by z hudby své domovské kapely vykopal všechny romantizující, folkové a symfonické prvky a zachoval kostru postavenou na ostrých, hutných rifech a kytarách obecně. K tomu přidal klávesy se zvukem klasického piana a zachoval epické sborové refrény. Časté jsou změny rytmu, instrumentální pianové mezihry, kytarová sóla a vokální kreace postavené především na sborových pasážích. Třeba skladba „Better Men“ se ve svém závěru blýskne krátkou vokální pasáží s použitím kontrapunktu. To je něco, co dovedli právě SAVATAGE na desce „The Wake Of Magellan“ k naprosté dokonalosti. Vlastně nevím, proč to není obecně častěji používaný přístup. Chápu, není to jednoduché na komponování, ale výsledný efekt pro dramatičnost je silnější než stohlavé chorály. LEGIONS OF THE NIGHT to na svých albech občas použijí a vždy to dodá patřičnou šťávu.
Gró jejich hudby je však kontrast mezi tvrdými, rychlými rify, slokami hranými v rychlé metalové jízdě a melodickými plochami či vzletnými sborovými refrény. Posoudit lze z přiloženého videa ke skladbě „Darkness“. Tam je řečené vše podstatné. Na aktuální desce chvílemi ještě více přitvrdili. Některé skladby („Hate“) jsou plnohodnotným thrash metalem. Kromě nepochybně instrumentálně velmi zručného kapelníka je držákem i zpěvák Henning Basse, který všechny ty nápady a proměny dává se samozřejmou jistotou.
Ve skladbě „I Don´t See The Light“ se rozhodli rozehrát hutné a tvrdé rify v pomalém pochodovém rytmu až si neuvědomili, že hrají RAMMSTEIN, resp. jejich stejnojmennou klasiku. Oni si to určitě uvědomili, spíš je to zajímavá variace. K tomu svou skladbu prokládají častými změnami v rytmu. A tím se dostávám i k tématu negativ nahrávky. Mnoho jich není, tedy pokud tento styl padne do vkusu posluchače. Autor písní se však nevyhnul určitému schematismu. A právě ono měnění rytmů, ač je to zprvu poslechově skvělá věc, je nakonec na obtíž, je toho příliš na krátké ploše jedné skladby či jen sloky. Snaží se toho nacpat až moc do jednoho hudebního dílka. Časem to unaví, méně je někdy více. Nebýt tohoto neduhu, nebál bych se se svým hodnocením přiblížit až k nejvyšším číslům.
Prvotřídní power metal kloubící odkaz amerických SAVATAGE se současným německým epickým metalem. Přestože jde jen o boční projekt, v mnohém ukazuje záda i zaběhnutým veličinám. Přeplácanost ve střídání hudebních motivů však sráží šance na nejvyšší příčky.
1. No Control
2. Rebirth
3. Darkness
4. Hate
5. One Moment
6. Another Devil
7. Let The River Flow
8. Better Men
9. The Witches Are Burning
10. Leave Me
11. I Don't See The Light
12. Tonight He Grins Again
Diskografie
Darkness (2024) Hell (2022) Sorrow Is the Cure (2021)
DALŠÍ INFORMACE
Datum vydání: Pátek, 12. července 2024 Vydavatel: Pride & Joy Music Stopáž: 55:44
Tento projekt táhne především charakteristický vokál Donovana Melero z HAIL THE SUN, což ve spojení se Sergio Medinou z ROYAL CODA znamená ono emotivně bolavé ukřičené post hardcore inferno, které odkazuje k domovským skupinám obou zmíněných hudebníků.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.